info portál
Novinky
Nové produkty za skvelé ceny, to všetko nájdete na iŠperky.sk, eshop, ktorý Vás nikde nezklame.

Všetko o chirurgickej oceli na jedno mieste

Z čoho je chirurgická oceľ zložená?


Takže – oceľ samotná je zliatinou železa s uhlíkom. Chirurgická oceľ je oceľou, do ktorej sa navyše pridáva chróm, nikel a molybdén. Chrómu v nej môže byť 12 až 20%, niklu 8 až 15% a obsah molybdénu je najnižší, najviac 3%.

Podľa obsahu jednotlivých zložiek sa chirurgická oceľ zadeľuje do piatich tried, počínajúc číslom dvesto a končiac číslom päťsto, čože do každej triedy sa zmestí toľko typov ocelí, ktoré za život asi nikto z nás nechytí do ruky. Čím sa líšia? Oceľ triedy 200 obsahuje najviac chrómu, molybdénu a niklu. Trieda 300 by molybdén obsahovať nemala, pričom triedy 400 a 500 by mali obsahovať už len chróm.

Čo vlastne robí ten chróm? Nuž, keď chróm vystavíme vzduchu, na povrchu utvorí oxidačnú vrstvu. Táto vrstva je príliš tenká na to, aby sme ju mohli vidieť a nezmení to ani ligotavý jas ocele. Tak či onak tam stále je, po celej ploche povrchu a tvorí neprístupnú bariéru pre vodu a vzduch, čím kov ochraňuje pred hrdzavením. Obsah molybdénu zvyšuje tvrdosť ocele, nikel zasa zodpovedá hladký a lesklý povrch bez hrán a nerovností a tiež prispieva k odolnosti ocele voči vonkajším vplyvom.

Žiadna oceľ, chirurgická oceľ nie je výnimkou, nevydrží odolávať vonkajším vplyvom nekonečne dlhú dobu. V zdravotníctve sa síce používa aj na výrobu implantátov, no nie takých, ktoré majú v tele ostať dlhú dobu. Súca je na výrobu svoriek alebo skrutiek na spájanie komplikovane zlomených kostí. Na dlhodobejšie náhrady sa používajú implantáty z titánu.
Titán má tú zvláštnosť, že keď jeho povrch vystavíte vzduchu, takmer ihneď oxiduje a utvára sa na ňom oxidačná vrstva. Na takomto povrchu dokážu rásť kosti. Po voperovaní do tela titán nekoroduje. Je ale drahší ako chirurgická oceľ, tá má preto v tejto oblasti svoje miesto. 
DomovKontakt
© 2011 TOP JEWELS s.r.o.. Všetky práva vyhradené
Website templatesBusiness directory UKYellow pages USWebsite design companyWeb design directoryWeb design directory AustraliaWeb design directory CanadaFree jewelry web templates