info portál
Novinky
Nové produkty za skvelé ceny, to všetko nájdete na iŠperky.sk, eshop, ktorý Vás nikde nezklame.

Všetko o chirurgickej oceli na jedno mieste

Chirurgická oceľ  a kuchynské nádoby


Veru tak, chirurgická oceľ, to nie sú len krásne vyzerajúce a pritom lacné šperky či piercingy alebo tie lekárske nástroje, z ktorých mnohým behajú po chrbte zimomriavky. Veľmi dobre plní i požiadavky, ktoré sa kladú na kuchynské náčinie.


Na výrobu nádob na varenie sa používa bežne oceľ triedy 316, ale aj trieda 304. Niektorý výrobcovia takýchto nádob sa pokúšajú využiť fakt, že na výrobu sa u nich používa chirurgické oceľ triedy 316, prípadne 304, na reklamu výrobku. Či ide o takú alebo hentakú oceľ, vydávajú ju za tú najkvalitnejšiu. Teraz sa pozrieme na rozdiely medzi typmi 304 a 316.


Podľa čísel má oceľ 316 istý obsah molybdénu, asi 2-3%, pričom oceľ 304 v sebe vôbec nemá molybdén. Ten je zodpovedný za vyššiu tvrdosť kovu, čo ale v prípade kuchynského riadu nie je dôležitá vlastnosť. Čo ďalej? Keď sa pozrieme na obsah niklu, 316-ka ho má v sebe obvykle viac, no nie je to úplné pravidlo. A čo sa týka obsahu chrómu, tam zasa vedie chirurgická oceľ číslo 304, no znova platí, že to nie je pravidlo, môže to byť aj naopak.


Čo pre nás z týchto porovnaní vyplýva? Nasvedčuje niečo tomu, že si máme radšej kúpiť nádobu na varenie z chirurgickej ocele 304 či naopak, z ocele 316? Vôbec nič! V oboch nádobách sa bude variť rovnako dobre a jedlo z nich bude chutiť rovnako. Takže žiadny rozdiel medzi nimi fakticky nie je? Nuž, niečo by sa našlo – Výroba ocele 316 je oproti 304-ke drahšia, takže rovnako dobrá panvica z ocele 304 vás môže teoreticky vyjsť na menej peňazí.


Kde sa teda chirurgická oceľ 316 hodí viac ako 304-ka. Použitie jeho variantu 316L poznáme. Číslo 316 inak obľubujú výrobcovia námornej výzbroje, ktorá je neustále vystavená pôsobeniu slanej morskej vody. V týchto podmienkach vydrží dlhšie ako oceľ 304. Oceľ 316 sa pred 304-kou uprednostňuje aj tam, kde na materiál pôsobí chlorid sodný, lebo s ním vydrží dlhšie nepoškodená.

DomovKontakt
© 2011 TOP JEWELS s.r.o.. Všetky práva vyhradené
Website templatesBusiness directory UKYellow pages USWebsite design companyWeb design directoryWeb design directory AustraliaWeb design directory CanadaFree jewelry web templates